sobota, 31 grudnia 2016

Czy warto studiować prawo?

W chwili pisania tego tekstu jestem studentem piątego roku prawa. Przede mną ostatni semestr na uczelni, a później - jeśli zdecyduję się zostać prawnikiem - kolejne 3 lata nauki na aplikacji. Od początku studiów nie przestaje zadawać sobie pytania: czy studiowanie prawa to był dobry wybór?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Te studia mają swoje plusy i minusy. Postanowiłem zrobić podsumowanie, może komuś się przyda.

Plusy i minusy studiowania prawa:

Dlaczego warto studiować prawo:

  • generalnie na te studia trafiają ludzie, którzy mają coś w głowie. Często są leniwi, często im się nie chce, ale zazwyczaj są zdolni i "nie ciągną nas w dół". 
  • prawo uczy kombinowania. Studiując prawo (a już szczególnie podczas praktyk) człowiek uczy się podejścia w stylu "każdy problem można rozwiązać. Zawsze jest jakieś rozwiązanie. Czasem mądrzejsze, czasem głupsze, ale trzeba spróbować". Takie podejście pomaga odnaleźć się w życiu codziennym.
  • mimo wszystko prawo daje jako takie możliwości. Minęły już czasy, gdy prawnicy zarabiali znacznie więcej niż przeciętni ludzie, ale wciąż pracując w tym zawodzie można zarobić nieco powyżej średniej.
  • prawo na cv wygląda dobrze. Nawet jeśli nie chcemy być prawnikiem, to kończąc prawo łatwiej znajdziemy pracę w korporacji niż kończąc zarządzanie, ekonomię czy coś innego


Dlaczego nie warto studiować prawa:

  • studiowanie prawa zabija w człowieku pewną kreatywność, uczy myślenia schematycznego. Prawnik jest bardzo przywiązany do określonego systemu prawa. To co jest napisane w ustawach jest święte. Można kombinować interpretując to na różne sposoby, ale nigdy nie wychodzi się poza pewien system. Prawnicy z reguły mają problem z tak zwanym myśleniem "out of the box"
  • studia prawa nie dają nam zawodu prawnika. Aby być adwokatem, radcą prawnym, prokuratorem czy sędzią trzeba po studiach kontynuować naukę na aplikacji. Do czasu ukończenia aplikacji możemy pracować, ale nasze zarobki mogą być mało satysfakcjonujące (w porównaniu do znajomych z wielu innych kierunków). To sprawia, że bardzo późno usamodzielniamy się od rodziców itd. 
  • studia prawa i praca prawnika są nudne. Prawo jest nudne. Przez całe studia poznałem mnóstwo osób, ale tylko garstka z nich naprawdę zainteresowała się jakąś dziedziną prawa. Reszta uczy się, bo liczy na dobre zarobki, albo - co teraz częściej się zdarza - bo nie chce już zmieniać studiów albo nie ma pomysłu na nic innego. 

Czy warto studiować prawo?

W chwili pisania tego tekstu jestem studentem piątego roku prawa. Przede mną ostatni semestr na uczelni, a później - jeśli zdecyduję się zos...