czwartek, 20 czerwca 2013

50. System organów państwowych (aparat państwowy)


Aparat państwowy to system powiązanych organizacyjnie organów państwa, które działają na podstawie przepisów prawa i są powołane do realizacji władzy państwowej. Atrybutem aparatu państwowego jest możliwość wykorzystywania przymusu państwowego.

Pojęcie systemu organów państwowych zawiera w sobie również całokształt cech określających budowę aparatu państwowego, reguły dotyczące jego budowy, formy organizacyjnej organów państwowych i wzajemnych powiązań miedzy nimi.

Organy państwowe, które są częściami składowymi aparatu państwowego, to odpowiednio zorganizowane instytucje, utworzone na podstawie przepisów prawa i powołane do wykonywania określonych zadań w imieniu państwa. Poszczególne organy różnią się od innych zakresem kompetencji, budową i trybem działania.

W związku z artykułem 10 ust. 1 Konstytucji RP, który stanowi, że ustrój RP opiera się na podziale i równowadze władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, organy państwowe również można podzielić na ustawodawcze, wykonawcze i sądownicze.

Organy państwowe można również podzielić na samoistne, czyli takie, które działają bezpośrednio w imieniu państwa, które realizują jego funkcje i zadania, i które podstawy prawne swojego funkcjonowania mają w Konstytucji lub ustawach oraz organy niesamoistne, czyli takie, które są pozbawione kompetencji władczych, działają wewnątrz organów samoistnych, w ich imieniu, spełniają zadania pomocnicze.

Do katalogu organów uznanych za zasadnicze zalicza się:
wśród organów ustawodawczych: Sejm i Senat (art 95)
organy wykonawcze: Prezydent i Rada Ministrów (art. 10 ust. 2), rozdział VI wymienia dalsze elementy składowe: Prezes RM, ministrowie, przewodniczący określonych w ustawach komitetów, wojewodowie (art 152 ust. 1).
organy sądownicze: w art 175 - wymiar sprawiedliwości sprawują sady (Sąd Najwyższy, sądy powszechne, sądy administracyjne, sądy wojskowe); Trybunał Konstytucyjny - specjalne zadania, Trybunał Stanu też.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Czy warto studiować prawo?

W chwili pisania tego tekstu jestem studentem piątego roku prawa. Przede mną ostatni semestr na uczelni, a później - jeśli zdecyduję się zos...