wtorek, 11 lutego 2014

113. Libertarianizm – Murray Rothbard.

113. Libertarianizm – Murray Rothbard.

  • Rohbard łączył ze sobą austriacką szkołę ekonomiczną z wiarą w nieograniczone prawa jednostki.
  • Rothbard jako ekonomista: Rothbard uważał, że argumenty za dobrami i usługami dostarczanymi przez rynek były kompleksowe. Jeśli tak, to nawet usługi związane z ochroną obywateli i obronnością państwa powinny być dostarczane przez rynek, a nie przymusowo przez monopol państwa. Rothbard wysunął z tego swoje poprarcie dla indywidualistycznej anarchii.
  • Rothbard poświęcił dużo uwagi teorii pieniądza. Kładł nacisk na zalety klasycznego standardu złota oraz popierał 100% pokrycie pieniądza w złocie. Utrzymywał, że zapobiegnie to ekspansji kredytowej, która, zgodnie z austriacką teorią cykli koniunkturalnych rozwijaną przez Misesa i Hayeka, mogłaby prowadzić do depresji.
  • Rothbard ważną polemikę z Keynesem i Hooverem zawarł w książce „Wielki Kryzys w Ameryce”. Główną tezą tej książki było twierdzenie, że kryzys roku 1929 ilustruje raczej zagrożenia, jakie wiążą się z ingerowaniem rządu w gospodarkę, a nie jest dowodem na porażkę nieregulowanego kapitalizmu. Jej upadek był konieczną korektą sztucznego ożywienia zainicjowanego przez Rezerwę Federalną w ramach ekspansji pieniądza w latach 20. Wysiłki rządu by „uzdrowić” gospodarkę od upadku tylko pogarszały sprawę.
  • Klasyfikacja interwencji państwowych w gospodarkę: W książce Man, Economy, and State Rothbard dokonuje podziału różnych typów interwencji państwa na trzy kategorie: „interwencję autystyczną”, która jest ingerencją w niezwiązane z wymianą aktywności prywatnych osób; „interwencję binarną” polegająca na wymuszaniu wymiany pomiędzy jednostkami i państwem; oraz „interwencja trójkątną”, która jest wymianą pomiędzy jednostkami sankcjonowaną przez państwo. Według Sanforda Ikedy, typologia Rothbarda „eliminuje luki i niespójności pojawiające się w pierwotnych opracowaniach Misesa”
  • Anarchokapitalizm: Rothbard zaczął nazywać się „anarchokapitalistą”. Uważał, że kapitalizm “jest najpełniejszą ekspresją anarchizmu, a anarchizm jest najpełniejszą ekspresją kapitalizmu”.
  • Rothbard uważał, że państwo może i powinno zostać zastąpione przez system prywatnych agencji (ochronnych, sądowniczych itp.), współzawodniczych na wolnym rynku. Anarchokapitalizm zakładał zastąpienie wszystkich niezbędnych funkcji społecznych spełnianych do tej pory przez państwo przez takie, które będą oparte na dobrowolnych umowach rynkowych
  • Tym samym anarchokapitalizm mógłby oznaczać koniec monopolu państwa w sferze użycia siły.

Czy warto studiować prawo?

W chwili pisania tego tekstu jestem studentem piątego roku prawa. Przede mną ostatni semestr na uczelni, a później - jeśli zdecyduję się zos...