wtorek, 10 czerwca 2014

Istota prawa międzynarodowego (woluntaryzm, pozytywizm prawniczy, normatywizm, realizm prawniczy, szkoła prawa natury)

A. Woluntaryzm i pozytywizm prawniczy
Woluntaryzm w pmp podkreśla znaczenie woli państw jako podstawy obowiązywania tego prawa. Tzw. teoria pozytywistyczna (woluntarystyczna) wskazuje, że podstawą obowiązywania pmp jest wspólna wola państw. Wola ta znajduje swój wyraz bądź to w normach zwyczajowych, bądź to w normach konwencyjnych. Normy prawa międzynarodowego mogą być zmienione, ale tylko za zgodą wszystkich związanych nimi państw - poszczególne państwo (państwa) nie może w każdej chwili jednostronnie cofnąć swą zgodę na obowiązywanie określonej normy prawa międzynarodowego.

B. Normatywizm
Normatywizm eliminuje z prawoznawstwa analizy historyczne, psychologiczne, socjologiczne, polityczne, etyczne. Powstała w ten sposób tzw. czysta teoria prawa - analiza wyłącznie normy prawnej i systemu prawa.

C. Realizm prawniczy
Prawo definiowane jest jako zachowanie lub prognoza decyzji sądowej, a więc wytwór działalności sędziowskiej. Jest środkiem do osiągnięcia określonych celów, dostosowanym do potrzeb społecznych.

D. Szkoła prawa natury
Koncepcja naturalistyczna odwołuje się do prawa natury. W istocie jest przeniesieniem na grunt prawa międzynarodowego teorii naturalnych praw człowieka. Z samego faktu istnienia państwo ma przyrodzone, podstawowe czy fundamentalne prawa, które muszą być respektowane przez inne podmioty. Są to zwłaszcza:

  • prawo do istnienia;
  • prawo do niepodległości;
  • prawo do równości;
  • prawo do szacunku i uczestniczenia w obrocie międzynarodowym (do utrzymywania stosunków).

Czy warto studiować prawo?

W chwili pisania tego tekstu jestem studentem piątego roku prawa. Przede mną ostatni semestr na uczelni, a później - jeśli zdecyduję się zos...