sobota, 14 czerwca 2014

Podstawowe zasady rządzące społecznością międzynarodową

A. Definicja społeczności międzynarodowej
Definicyjnie rzecz ujmując społeczność międzynarodowa w znaczeniu węższym to ogół państw suwerennych, utrzymujących stosunki wzajemne, które to stosunki regulowane są przez prawo międzynarodowe.

Natomiast społeczność międzynarodowa w znaczeniu szerszym to - społeczność międzynarodowa w znaczeniu węższym oraz niesuwerenne podmioty, czyli wszyscy uczestnicy stosunków międzynarodowych, którzy wyposażeni są w zdolność do działań w płaszczyźnie międzynarodowej, których prawa i obowiązki są określone przez prawo międzynarodowe.

Najczęściej jednak mówiąc "społeczność międzynarodowa" mamy na myśli społeczność międzynarodową w sensie umiarkowanym. Składa się ona z bezspornie akceptowanych podmiotów prawa międzynarodowego:
  • państw
  • organizacji międzynarodowych międzyrządowych
  • państw in statu nascendi
  • narodów walczących o niepodległość
  • Głów największych religii

B. Prymat państw i organizacji międzynarodowych
Za najważniejsze podmioty społeczeności międzynarodowej uznaje się państwa i organizacje międzynarodowe (3 cechy organizacji międzynarodowych: 1) zrzeszają podmioty pmp, 2) utworzone na podstawie umowy międzynarodowej, 3) rządzą się pmp)

Również obowiązki i prawa pmp dotyczą głównie państw i organizacji międzynarodowych.

C. Suwerenna równość państw
są równe pod względem prawnym (to widać np. w ustaleniu procedur na podstawie alfabetu, równości głosów w organizacjach międzynarodowych itp.)

W społeczności podmiotów równych nikomu nie można nic narzucić. Wyjątki:
- jeśli norma zwyczajowa ma fundamentalne znaczenie dla całej społeczności, to społeczność może odrzucić protest panstwa, które nie chce się wiązać tą normą
- umowy o skutku erga omnes

D. Brak centralnej władzy prawodawczej
E. Brak obowiązkowego, zorganizowanego sądownictwa
Spory mogą być rozstrzygane tylko na podstawie zgody skłóconych stron. Brak przymusowych środków egzekwowania sankcji tego sądownictwa.
F. Słaba hierarchiczność norm
Jedynie ius cogens są ponad innymi - pozostałe są równorzędne.

Ius cogens - przyjęta przez całą społeczność międzynarodową norma, która obowiązuje bezwzględnie (nie można się od niej w ŻADEN sposób uchylić). Norma ius cogens może być zmieniona tylko inną normą ius cogens.

Czy warto studiować prawo?

W chwili pisania tego tekstu jestem studentem piątego roku prawa. Przede mną ostatni semestr na uczelni, a później - jeśli zdecyduję się zos...