piątek, 1 lipca 2016

27 Umowa na okres próbny

27 Umowa na okres próbny
  1. Umowę o pracę zawiera się na okres próbny, na czas nieokreślony albo na czas określony. Umowa na okres próbny jest umową terminową o specyficznym charakterze.
  2. Celem tej umowy jest sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy. Tym samym jest ona w pewnym sensie służebna wobec innych umów. Może je poprzedzać. Ale nie musi - nie ma obowiązku zawierania umowy na okres próbny.
  3. Fakt zawarcie umowy na okres próbny nie zmusza pracodawcy do zatrudniania później na inną umowę.
  4. Umowa o pracę na okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy,
  5. Istnieją również istotne ograniczenia co do możliwości ponownego zawarcie umowy na okres próbny:  Ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem jest możliwe:
    1) jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy;
    2) po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy; w tym przypadku dopuszczalne jest jednokrotne ponowne zawarcie umowy na okres próbny
  6. Odrębnie uregulowano terminy wypowiedzeń w umowie na okres próbny (nie trzeba podawa przyczyny): gdy do 2 tyg - 3 dni; ponad 2 tyg - tydzień; 3 miesiące - 2 tygodnie.

Czy warto studiować prawo?

W chwili pisania tego tekstu jestem studentem piątego roku prawa. Przede mną ostatni semestr na uczelni, a później - jeśli zdecyduję się zos...