piątek, 1 lipca 2016

26 Pracownicza zdolność prawna i zdolność do czynnosci prawnej

26 Pracownicza zdolność prawna i zdolność do czynnosci prawnej
  1. Pracownicza zdolność prawna:
    a) to inaczej zdolność do występowania w stosunkach pracy w charakterze pracownika
    b) warunkiem posiadania pracowniczej zdolności prawnej jest wiek. Co do zasady zatrudnione mogą być osoby od 18 roku życia. Jednak na warunkach określonych w KP pracownikiem może być również osoba nie mająca 18 lat, jeśli skończyła lat 16.
Zdolność do czynności prawnej:
a) to zdolność do zawierania umowy o pracę, nawiązywania stosunku pracy, ale też do dokonywania czynności związanych z tym stosunkiem
b) zdolność do czynności prawnej w KP uregulowana jest inaczej, szerzej, w stosunku do zdolności do czynności prawnych w KC. KP stanowi, że osoba z ograniczoną zdolnością prawną może dokonywać czynności w zakresie prawa pracy bez zgody przedstawiciela ustawowego. Jednak przedstawiciel ten za zezwoleniem sądu opiekuńczego może stosunek pracy rozwiązać, gdy sprzeciwia się on dobru tej osoby.
c) jeśli chodzi o osoby bez zdolności do czynności prawnych, to nawet zawarcie przez nie umowy o pracę nie skutkuje bezwzględną nieważnością. Powinno się ją jednak rozwiązać.

Czy warto studiować prawo?

W chwili pisania tego tekstu jestem studentem piątego roku prawa. Przede mną ostatni semestr na uczelni, a później - jeśli zdecyduję się zos...