piątek, 1 lipca 2016

89 Ochrona wynagrodzenia za pracę

89 Ochrona wynagrodzenia za pracę

  1. Najważniejszym elementem ochrony jest zasada, że wynagrodzenia za pracę pracownik nie może się zrzec ani przenieść go na inną osobę.
  2. wynagrodzenie wypłacane jest w ustalonym z góry stałym terminie, co najmniej raz w miesiącu.
  3. Wynagrodzenie wypłacane jest z dołu, nie później niż do 10 dnia następnego miesiąca.
  4. wynagrodzenie jest wypłacane w formie pieniężnej, w miejscu i czasie określonym w regulaminie pracy lub w ustawie, wypłacenie części wynagrodzenia w formie niepieniężnej możliwe jest tylko, gdy przewidują to przepisy ustawy lub układy zbiorowe pracy, a pracownik wyrazi na to zgodę.
  5. Pracownik powinien dostać zapłatę za wykonaną pracę do rąk własnych lub jeżeli wyraził na to pisemną zgodę również w inny sposób, np. na rachunek bankowy.
  6. Następny instrument ochronny to wymienienie enumeratywne przez ustawodawcę możliwych potrąceń, którymi są: 1) Sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, 2) Sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne, 3) Zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi, 4) Kary pieniężne zastosowane przez pracodawcę za nie przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez zezwolenia lub przyjście pracownika do pracy w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu. Potrącenia są wykonywane w wyżej wymienionej kolejności i w wys. w przypadku potrąceń określonych w pkt pierwszym do 3/5 wynagrodzenia, a w pozostałych przypadkach do połowy wynagrodzenia. Wolna od potrącenia zostaje kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę lub jej 75% przy potrąceniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi lub 90% w przypadku kar porządkowy z art. 108 KP (wymienionych w pkt 4 niniejszego opracowania).
  7. Inne niż wymienione wyżej potrącenia mogą być wykonywane tylko za zgodą pracownika wyrażoną na piśmie. Kwota wolna od potrąceń wynosi wtedy równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę, jeżeli te potrącenia są dokonywane na rzecz pracodawcy lub 80% tej kwoty, gdy są dokonywane na rzecz innego podmiotu.
  8. Wynagrodzenie jest również chronione poprzez przepisy o Państwowej Inspekcji pracy, które pozwalają inspektorowi na wydanie decyzji administracyjnej, polecającej pracodawcy wypłatę pracownikowi należnego wynagrodzenia lub innego świadczenia.
  9. Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wypłaca wynagrodzenie pracownikowi w razie niewypłacalności pracodawcy, niezdolności do pracy z powodu choroby, za czas niewykonywania pracy w wyniku niezawinionego przez pracownika przestoju w pracy, za czas urlopu i ekwiwalentu za urlop oraz odprawy w razie zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracowników.

Czy warto studiować prawo?

W chwili pisania tego tekstu jestem studentem piątego roku prawa. Przede mną ostatni semestr na uczelni, a później - jeśli zdecyduję się zos...