sobota, 15 czerwca 2013

19. Pożyczka


Pożyczka w starożytnym Rzymie

Wyróżnia się dwie formy pożyczki w starożytnym Rzymie: formę starszą zwaną nexum oraz formę nowszą - mutuum.

Nexum wyrażało się w czynności dokonywanej przy użyciu spiżu i wagi. Libripens, czyli człowiek obsługujący wagę w obecności 5 świadków odważał pożyczany towar. Następnie pożyczkobiorca w uroczystym akcie, używając przewidzianych przez prawo formułek, zobowiązywał się zwrócić określoną ilość towaru. Nexum było dostępne wyłącznie dla pełnoprawnych obywateli rzymskich. Początkowo prawo odnośnie nexum było bardzo surowe dla pożyczkobiorców. Jeśli dłużnik nie spłacił pożyczki w ustalonym terminie, wierzyciel miał prawo dokonać osobistej egzekucji bez wyroku.

Nowsza forma pożyczki - mutuum była mniej sformalizowana. Mutuum polegało na zawarciu jednostronnie zobowiązującego kontraktu realnego. Obowiązkiem dłużnika (mutui accipiens) było zwrócenie tylko tego, co stanowiło przedmiot pożyczki. Z tytułu samego kontraktu wierzyciel (mutui dans) nie mógł domagać się odsetek. Można było jednak zawrzeć osobny kontrakt, w którym umawiano się w sprawie odsetek.

Wierzyciel mógł się domagać zwrotu pożyczki na dwa sposoby:
- poprzez condictio certae creditae pecuniae - jeśli przedmiotem pożyczki były pieniądze
- lub poprzez condictio certae rei, kiedy przedmiotem były inne rzeczy zamienne.

Odrębnie uregulowane rodzaje pożyczek w prawie rzymskim:
1) Senatus Consultum Macedonianium - zakaz udzielania pożyczek pieniężnych osobom znajdującym się pod władzą ojcowską. Jeśli ktoś takiej pożyczki udzielił wbrew zakazowi, to był pozbawiony ochrony.
2) pożyczka morska (foenus nauticum). Tego typu pożyczka była przeznaczona na zakup towaru, który miał być transportowany drogą morską. Dłużnik przewoził ten towar na ryzyko wierzyciela. Zobowiązywał się zwrócić pożyczkę tylko wtedy, jeśli jego okręt szczęśliwie dotrze do miejsca przeznaczenia.

7 komentarzy:

  1. Problemy finansowe mogą dotknąć każdego z nas. Podejmując nieprzemyślane decyzje, niezwykle łatwo można popaść w spiralę zadłużenia, z której wyjście jest czasami bardzo trudne. W takich sytuacjach nie ma co liczyć na tradycyjne banki. Dostępne są jednak kredyty dla zadłużonych, które można uzyskać online i bez baz, czyli bez sprawdzania historii kredytowej klientów w rejestrach dłużników. Szybka pożyczka dla zadłuzonych przez internet może być prawdziwym wsparciem dla osób mających trudności z płynnością finansową. Firmy pożyczkowe na Ekassa dostosowują swoją ofertę do realnych możliwości klientów z niskim dochodem, czy osób posiadających kilka kredytów w różnych firmach pożyczkowych, których spłata zaczęła nastręczać zbyt wiele trudności.

    OdpowiedzUsuń
  2. Szkoda, że teraz nie ma takich pożyczek jak w Starożytnym Rzymie, szczególnie to umawianie się na odsetki mogłoby być ciekawe.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ale ciekawe informacje i zobaczcie, jak to się wszystko z biegiem lat bardzo zmieniło. Ja na ten moment powiem szczerze, że nie wyobrażałabym sobie, że w takich czasach w ogóle były jakiekolwiek pożyczki.

    OdpowiedzUsuń
  4. Jej, to już nawet wtedy były jakiekolwiek pożyczki. Chyba od zawsze ludzie chcieli zarobić na przysłudze. Nie ma się co dziwić, bo to w sumie dobry sposób na zysk, jeśli ktoś pożycza pieniądze i zbiera się za to odsetki.

    OdpowiedzUsuń
  5. Oczywiste jest że na pożyczkach się zarabia, banki to nie instytucje charytatywne. Ale bez tego ilu z nas nie miałoby szansy np. otworzyć firmy, kupić samochodu czy domu?

    OdpowiedzUsuń
  6. Szukasz pożyczki konsolidacyjnej zadłużenia, pożyczki niezabezpieczonej, pożyczki biznesowej, pożyczki hipotecznej, pożyczki samochodowej, pożyczki studenckiej, pożyczki osobistej, kapitału podwyższonego ryzyka itp.! Jestem prywatnym pożyczkodawcą, udzielam pożyczek firmom i osobom prywatnym z niskim i rozsądnym oprocentowaniem 2%. Wyślij e-mail na adres: christywalton355@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  7. Już w starożytności wiedzieli jak się bogacić

    OdpowiedzUsuń

Czy warto studiować prawo?

W chwili pisania tego tekstu jestem studentem piątego roku prawa. Przede mną ostatni semestr na uczelni, a później - jeśli zdecyduję się zos...