piątek, 1 lipca 2016

84 Urlopy bezpłatne

84 Urlopy bezpłatne
  1. Istotą urlopu bezpłatnego jest zwolnienie pracownika z obowiązku wykonywania pracy oraz zwolnienie pracodawcy z obowiązku wypłacania wynagrodzenia.
  2. Udzielenie przez pracodawcę urlopu bezpłatnego na podstawie art. 174 jest w umową, w której pracodawca zobowiązuje się zwolnić pracownika z obowiązku wykonywania pracy przez określony czas, natomiast pracownik rezygnuje z korzystania z prawa wykonywania tej pracy w ustalonym okresie.
  3. Urlop jest udzielany przez pracodawcę na wniosek pracownika. Pracodawca ma prawo odmówić udzielenia urlopu. Odmowa nie podlega kontroli sądu.
  4. W okresie przebywania na urlopie bezpłatnym pracownik może podjąć zatrudnienie u innego pracodawcy.
  5. Nie dochodzi do zawarcia między stronami stosunku pracy umowy o urlop bezpłatny, jeżeli zgodnym zamiarem stron jest dalsze wykonywanie przez pracownika na rzecz pracodawcy tej samej pracy (choćby w ograniczonym zakresie)
  6. Okres udzielenia urlopu nie jest limitowany. Pracownik wskazuje go w swoim wniosku, a zgodę na niego wyraża pracodawca. W takim samym trybie urlop podlega przedłużeniu. Jego długość może być modyfikowana na mocy porozumienia stron.
  7. jeżeli pracodawca udziela urlopu dłuższego niż 3 miesiące, strony mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn (możliwe jest wyliczenie takich przyczyn przez strony umowy). Uprawnienie to przysługuje pracodawcy i jest dla pracownika wiążące, zaś niepodjęcie pracy przez pracownika może być uznane za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.
  8. Pracodawca nie może z własnej inicjatywy, z uwagi na swoje potrzeby, udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego

Czy warto studiować prawo?

W chwili pisania tego tekstu jestem studentem piątego roku prawa. Przede mną ostatni semestr na uczelni, a później - jeśli zdecyduję się zos...