piątek, 1 lipca 2016

96 Pojęcie sporu ze stosunku pracy

96 Pojęcie sporu ze stosunku pracy
  1. Spór ze stosunku pracy powstaje w wypadku różnicy stanowisk co do treści wypływających z niego uprawnień lub obowiązków, gdy jedna ze stron dąży do zrealizowania gwarantowanych jej uprawnień, a druga strona na tę realizacje się nie godzi.
  2. Spory ze stosunku pracy mogą przybrać formę sporu indywidualnego lub zbiorowego. Podział ten wiąże się z podziałem prawa pracy na dwa podstawowe działy-dział indywidualnego prawa pracy oraz dział zbiorowego prawa pracy.
  3. Spory ze stosunku pracy będą dotyczyły sprzeczności co do istnienia bądź nieistnienia tego stosunku albo jego treści- zakresu praw i obowiązków. Jak również sprzeczności dotyczące zbiorowych praw i interesów pracowników pomiędzy pracownikami reprezentowanymi przez związki zawodowe a pracodawcą lub pracodawcami.
  4. Prawa pracodawców w sporach zborowych mogą być reprezentowane przez właściwe organizacje pracodawców, natomiast w imieniu pracowników zakładu w którym nie działa związek zawodowy, spór zbiorowy może prowadzić organizacja związkowa, do której pracownicy zwrócili się o reprezentację.
  5. Indywidualny spór może być rozwiązany w drodze bezpośredniego porozumienia (ugody) pracownika z pracodawcą lub ugody zawartej przed zakładową komisją pojednawczą; gdy spór nie zostanie rozwiązany w tym trybie, pracownikowi przysługuje prawo dochodzenia roszczeń ze stosunku pracy (w zależności od wartości przedmiotu sporu), przed rejonowym lub okręgowym sądem pracy i ubezpieczeń społecznych jako sądami I instancji i prawo składania środków odwoławczych do sądów II instancji (sąd okręgowy i apelacyjny).
  6. Zbiorowy spór pracy muszą rozwiązać same zaangażowane w ten spór strony przy zastosowaniu koncyliacyjnych i mediacyjnych instytucji przewidzianych w przepisach prawa lub wypracowanych przez same strony. Do instytucji tych zalicza się zarówno bezpośrednie rokowania stron sporu lub — gdy próba koncyliacji nie daje rezultatu — powołanie przez strony bezstronnego mediatora. Niepowodzenie rokowań bezpośrednich i mediacji upoważnia stronę pracowniczą do ogłoszenia strajku lub innej formy protestu, chyba że strony zgodzą się skorzystać z usług kolegium arbitrażu społecznego. Wyczerpanie możliwości pokojowego rozwiązania sporu stanowi warunek przejścia do jego ostatniej fazy — strajku.
  7. Typowymi przykładami roszczeń dochodzonych ze stosunku pracy są roszczenia związane z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem obowiązków przez jedną ze stron np. powództwo o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczną, przywrócenie do pracy, odszkodowanie, ekwiwalent za niewykorzystany urlop, nawiązanie stosunku pracy.
  8. Pracodawcy natomiast zdaje się najczęściej występują z powództwem o odszkodowanie z tytułu odpowiedzialności materialnej pracowników oraz powództwo o odszkodowanie w razie nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia.
  9. Celem każdego postępowania spornego toczącego się przed właściwym organem procesowym jest zlikwidowanie zaistniałego między stronami konfliktu prawnego.
  10. Stroną sporu ze stosunku pracy jest zazwyczaj pracownik albo pracodawca. Nie jest to jednak regułą. Istnieją przypadki, w których np. spadkobiercy zmarłego na skutek wypadku przy pracy pracownika będą dochodzić roszczeń odszkodowawczych związanych z tym nieszczęśliwym zdarzeniem.
  11. Należy również zwrócić uwagę, iż w przypadku sporów ze stosunku pracy rozstrzyganych na drodze sądowej pojęcie pracownika rozumiane jest szerzej niż jak to wynika z art. 2 k.p. Otóż według przepisu art. 476 § 5 za pracownika należy uznać również członka rolniczej spółdzielni produkcyjnej, osobę świadczącą pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą, członków rodziny i spadkobierców pracownika, członka rolniczej spółdzielni produkcyjnej i osoby świadczącej pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą, inne osoby, którym z mocy odrębnych przepisów przysługują roszczenia z zakresu prawa pracy, osobę dochodzącą od zakładu pracy odszkodowania lub ustalenia uprawnień do świadczeń na podstawie przepisów o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Czy warto studiować prawo?

W chwili pisania tego tekstu jestem studentem piątego roku prawa. Przede mną ostatni semestr na uczelni, a później - jeśli zdecyduję się zos...