piątek, 1 lipca 2016

98 Tryby załatwiania sporów

98 Tryby załatwiania sporów

  1. 5 trybów: 1) tryb pojednawczy, 2) postępowanie sądowe, 3) postępowanie wewnątrzzakladowo-sądowe, 4) postępowanie administracyjno-sądowe (przed sądem administracyjnym) i 5) postępowanie administracyjno sądowe (przed sądem pracy)
  2. I. Tryb pojednawczy
    1) komisję pojednawczą powołuje wspólnie pracodawca i zakładowa organizacja związkowa. W przypadku gdy u pracodawcy nie działa organizacja związkowa – pracodawca po uzyskaniu pozytywnej opinii pracowników. Przed powołaniem pierwszego składu komisji, ustala się zasady i tryb powoływania komisji, czas trwania kadencji, liczbę członków komisji.
    2) Członkiem komisji pojednawczej może być każdy pracownik z wyłączeniem: -osób zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy, -główny księgowych, -radców prawnych, -osób prowadzących sprawy osobow, zatrudnienia i płac.
    3) Zasady postępowania przed komisją pojednawczą: a) wnioskowości – komisja wszyczyna postępowanie na wniosek pracownika zgłoszony na piśmie lub ustnie do protokołu, b) fakultatywności – tryb ten można pominąć i dochodzić swoich roszczeń od razu na drodze sądowej, c) polubowności – komisja powinna się starać doprowadzić do ugody, porozumienia, kompromisu które doprowadziłoby do zbliżenia stanowisk opartych na wzajemnych ustępstwach, d) szybkości postępowania – wyraża się wustanowieniu krótkich terminów procesowych wyznaczonych do załatwienia sprawy. Załatwienie to powinno nastąpić w ciągu 14 dni od złożenia wniosku.
    4) Postępowanie kończy się zawarciem ugody. Ugoda ta nie może być sprzeczna z prawem lub zasadmi współżycia społecznego. Ugoda nie są kontrolowane z urzędu tylko na wniosek pracownika związany z zarzutem niewykonywania ugody przez pracodawcę lub wystąpieniem przezeń do sądu z żadaniem uznania ugody za bezskuteczną.
    5) W przypadku gdy pracodawca odmawia dobrowolnego wykonywania ugody pracownik może wystąpić o nadanie ugodzie klauzuli wykonalności na podstawie przpepisów kpc.
  3. Postępowanie sądowe
  4. III. Postępowanie wenątrzzakładowo-sądowe : Likwidacja sporu odbywać się może w dóch etapach: a) Zakładowym b) Sądowym
    1) Uruchomienie procedury sądowej jest możliwe tylko pod warunkiem, gdy mimo wszczęcia i wyczerpania zakładowego trybu, sporu nie udało się zlikwidować. Przykłady wskzanego trybu można znaleźć zarówno na gruncie umownych, jak i nominacyjnych stosunków pracy.
  5. IV. Postępowanie administracyjno – sądowe (przed sądem administracyjnym): NIK, PIP

Czy warto studiować prawo?

W chwili pisania tego tekstu jestem studentem piątego roku prawa. Przede mną ostatni semestr na uczelni, a później - jeśli zdecyduję się zos...